Belgiumba látogat a BVB az idei BL-nyitányán

A mai nap során elindul a Bajnokok Ligája számunkra is, az első körben a tavalyi finalista Borussia Dortmund idegenben csap össze a belga bajnok Club Brugge csapatával.

Az elmúlt hét szezont figyelembe véve a Club Brugge és a Borussia Dortmund harmadjára csap össze egymással. Belgium regnáló bajnoka az idei Jupiter Pro League-ben (belga élvonal) 13 pontot szerzett eddig hét mérkőzésből, és a tabella élén állnak. Noha gyengén kezdtek (2 vereség, 1 döntetlen), azóta négy győzelmet is szereztek a bajnokságban. A Borussia Dortmund jelenleg a német bajnokságban a második helyen áll, két győzelem mellett egy döntetlen a mérlegük.

A két csapat négyszer csapott össze egymással európai versenysorozatban két párharcos mérkőzésen. Noha hazai pályán a BVB három győzelmet és egy döntetlent jegyez (statisztikailag győzelemnek számolták az 5-4-re elvesztett büntetőpárbajos mérkőzést is 2003 nyarán, miután 2-1-re nyert a Dortmund otthon), viszont idegenben kiegyenlített a mérleg. A BVB hosszabbításban szenvedett el 5-0-s vereséget az UEFA Kupában 1987-ben a legjobb 16 között, és 2-1-re maradt alul a BL-kvalifikációban 2003-ban. 2018-ban, a csoportkör nyitómérkőzésén a Fekete-Sárgák egy szerencsés 1-0-s sikert könyvelhettek el Christian Pulisic kései találatának köszönhetően, majd utána 2020-ban üres stadionban (a pandémia okán) 3-0-ra nyertek a belga csapat ellen – ott Thorgan Hazard és Erling Haaland szállították a gólokat (utóbbi duplát), és már az első fél órában beállították az eredményt.

A Borussia Dortmund 19. alkalommal vesz részt a Bajnokok Ligájában, és csupán kilenc klub szerepelt ennél többször az elitsorozatban, ráadásul a legutóbbi 11 alkalomból kilencszer is továbbjutottak a csoportkörből, és háromszor döntőig meneteltek (1997-ben, 2013-ban és 2024-ben). A Brugge 11. alkalommal jutott be a csoportkörbe, és a legutóbbi hét évből hatszor is eljutottak ide, de csupán egyetlen alkalommal tudtak továbbjutni a legjobb 16 közé – a 2022/23-as idényben.

A Brugge az 1970-es években volt a legsikeresebb a nemzetközi porondon, majd az 1980-as évek végén, és az 1990-es évek elején is sikereket éltek meg. A legnagyobb sikerük az UEFA Kupa döntőjébe való bejutás volt 1976-ban, ahol a Liverpool ellen hazai pályán 1-1-et játszottak, ám a visszavágót 3-2-re elvesztették. Az ezt követő években a Brugge bejutott a negyeddöntőbe a Mönchengladbach ellen 1977-ben, majd a döntőbe 1978-ban szintén a Liverpool ellen az Bajnokcsapatok Európa Kupájában. 1988-ban az Espanyol, majd 1992-ben a Werder Bréma ellen mérkőzhettek meg az UEFA Kupában, majd a KEK-ben az elődöntőben. A Brugge 11. alkalommal jutott be a BL csoportkörébe, ami már csak eggyel kevesebb a rekordtartó RSC Anderlechttel szemben. Ebben a szériában azonban nincs könnyű dolguk – az elmúlt 20 hazai mérkőzésükből csupán hármat nyertek meg, hat döntetlen mellett tizenegy alkalommal zártak vereséggel. Azonban az előző idényben a Konferencia Ligában a Brugge veretlen maradt otthon (hat győzelem, három döntetlen), és az elődöntőig meneteltek (1-1 otthon, majd 3-2-es vereség a Fiorentina otthonában). Német ellenfelek ellen a mérlegük 10 győzelem, 7 döntetlen és 16 vereség, míg hazai pályán ebből kilencszer nyerni tudtak, kétszer döntetlent játszottak, és hatszor szenvedtek el vereséget.

A BVB zsinórban kilencedjére jutott be a BL-csoportkörébe, és 19. alkalommal szerepel itt összesen. A Fekete-Sárgák az előző idényben legyőzték a Newcastle-t idegenben (1-0), a Milant (3-1) és a PSG-t (1-0), aminek köszönhetően a legutóbbi 27 idegenbeli BL-mérlegük majdnem kiegyenlítődött (11 győzelem, 4 döntetlen és 13 vereség). A csapat első három belgiumi túrája vereséggel záródott, de 2004-től kezdődően négyszer is nyerni tudtak ott, ráadásul egyszer sem kaptak gólt: a Genk ellen 1-0-ra, az Anderlecht ellen 3-0-ra, míg a Bruges ellen 1-0-ra és 3-0-ra tudtak nyerni.

A mérkőzés előtti sajtótájékoztatón Nuri Sahin mint visszatérő, és mint első alkalmas vezetőedző foglalt helyet a média képviselői előtt. Az érzés kapcsán elmondta: “Csak akkor érzed igazán, mit adhat a Bajnokok Ligája, amikor nem vagy a részese. Alig várom az első mérkőzésemet ezen a színtéren vezetőedzőként. A Bajnokok Ligája egy különleges esemény, még akkor is, ha már száz mérkőzésen is túl vagy. Ez a versenysorozat minden tiszteletet megérdemel.”

test

A Bajnokok Ligája idén új formátumot ölt, és az eredmények egy nagy tabellán fognak csoportosulni a 36 résztvevő között. Emre Can ezzel kapcsolatban elmondta: “Senki nem tudja előre, hogy hány pont lesz a végén elegendő a továbbjutáshoz, itt minden találat számít. Bízunk benne, hogy az első győzelmet meg is fogjuk most szerezni.” Nuri Sahin úgy értékelte, hogy úton vannak az ismeretlen felé, és kifejtette: “Két vagy három meccsnap után fogunk képet kapni arról, miként alakul a helyzet. Az előző év finalistájaként magabiztosak vagyunk, a Borussia Dortmund nagy névnek számít Európában. Szeretnénk ezt meglovagolni, és továbbjutni. A nyolc legjobb csapat erről a tabelláról automatikusan a legjobb 16 közé kerül, és mi fontos tényezőként szeretnénk jelen lenni minden kiírásunkban idén.”

test

Az ellenfél gyengén kezdte a hazai bajnokságot, ám azóta magukra találtak, és ezt a tréner is értékelte: “Mióta tudjuk, hogy ellenük fogunk játszani, valamennyi mérkőzésüket megnéztük. A csapatnak egyértelmű elképzelései vannak a játékukról, és remek egységet alkotnak.”

test

Ám Sahin maga is remek csapattal rendelkezik elmondása alapján: “Talán nincs olyan nagy létszámú csapatunk, de rengeteg kiváló játékos alkotja. Minden mérkőzés új és egyéni tervet kíván meg, és mindegyik elképzeléshez van játékosunk, így ezen a mérkőzésen is egy jó csapat fog pályára lépni részünkről. A csapatkapitány még hozzátette: “A jó helyekért vívott küzdelmek mindig izgalmasak, ezek motiválnak minket. A csapat minden fölött áll – akár játszom most, akár később, remek teljesítményt szeretnék letenni az asztalra.”

Képek forrása: bvb.de